Bojanje i ukrašavanje jaja uoči uskršnjih blagdana ima dugu tradiciju na ovim područjima
U ovo blagdansko vrijeme, ali i tijekom godine, kroz interaktivne radionice Božena Hajdarović pokazuje kako se ukrašavaju pisanice “po starinski”. U Međimurju su pisanice crne, odnosno “črne”, kako bi se na njima vidjela sva ljepota njihova ukrašavanja.








U Brezju se u srijedu, 9. ožujka, održala zanimljiva kreativna radionica koja je sve žene barem na čas vratila u prošlost, oživljavajući pritom tradiciju našega kraja.
DUGA TRADICIJA
Bojanje i ukrašavanje jaja uoči uskršnjih blagdana ima dugu tradiciju na ovim područjima, a naročito u donjem Međimurju. Upravo o tome progovorila je Božena Hajdarović članicama UŽ Brezje, koje su je pomno pratile i slušale u davanju uputa za ukrašavanje pisanica.
“Nekada je pisanice trebalo izraditi, a danas se ode u dućan i kupe se plastične ili keramičke. Izrada pisanica bila je prava umjetnost i svaka je pisanica bila malo umjetničko djelo. Za to je trebalo biti kreativan i nadaren. Jaje je našem Međimurcu značilo život, a kada ga se ovako daruje prigodom Uskrsa, to onda poprima i puno veće značenje” govori nam Božena.
Posebnost “črne” pisanice je u tehnici stvaranja. Postupak izrade pisanice počinje iscrtavanjem kontura voskom u raznim bojama na ljusci jajeta, i to uz pomoć drvenog štapića.
“Jaje se trebalo kuhati duže nego obično. Moj je savjet – duže od 30 minuta, jer to treba ostati trajan dar. Na tako pripremljeno jaje nanosi se pčelinji vosak pomoću pripremljene pisanke koja se zvala “kičica”. Grančica trsa na kraju je imala bakrenu žicu koja se zagrijavala na plamenu svijeće i uranjala u vosak, a najčešći motivi bili su cvjetići poput ljubičice i klinčića” otkriva Božena.
PORUKE NA JAJIMA
Svaka “črna pisanica” zapravo je izrađeni unikat, a “črne pisanice” u Međimurju su se izrađivale za “Pisanu nedjelju” nakon Uskrsa, na kojima je obavezno bila i prigodna poruka.
“Ma svaka pisanica je sadržavala neku poruku. Poruka je ovisila o onome komu se darovala – npr. samo “Sretan Uskrs”, ili “Mali dar”, “Ovo jaje na dar se daje”, “Ne gledaj jaje već onog tko ti ga daje” navodi nam Božena.
ZADNJA FAZA IZRADE
Iscrtana pisanica boji se u crnu boju potapanjem jajeta u vodu u kojoj smo prije prokuhali čađu i boju za tkanine. Posljednji korak je brisanje voska toplom pamučnom krpom, a ispod njega ostaje vidljiva izvorna boja ljuske te šarene boje.
“Na kraju je pisanice trebalo ponovno staviti u crnu boju kako bi se cijelo jaje obojalo u crno, a pčelinji vosak zagrijao. Tako zagrijani vosak jednostavno se obrisao suknenom krpom. Mjesta na kojima je ostao vosak bila su zaštićena, dakle, boja tu nije mogla prodrijeti. To znači da je jaje ostalo neobojano, točnije – motiv koji je nacrtan ostao je vidljiv. Uvijek su se odabirala što bjelija jaja kako bi kontrast crnog i bijelog bio što veći. Na kraju se pisanica premazala mašću kako bi bila sjajnija” prenosi nam Božena.
Rijetki danas njeguju ovaj starinski način farbanja pomoću voska i pisaljke, no Božena svojim iskustvom i željom za očuvanjem ove vrijedne tradicije prenosi svoje znanje o “črnim” pisanicama svakome tko je željan o tome čuti i to isto iskusiti.

preneseno s: www.emedjimurje.hr
objavio/foto: Kristina Kobal